I lidé odkázání na dialýzu mohou cestovat. Stačí si domluvit péči v místě dovolené.

543

CELOU REPORTÁŽ MŮŽETE SHLÉDNOUT ZDE

ČT přinesla reportáž věnující se tématu onemocnění ledvin a možností cestování. Přibývá lidí, kteří cestují navzdory tomu, že jsou odkázaní na dialýzu. Nejčastěji volí dovolené v České republice, ale nevyhýbají se ani zahraničním destinacím; je totiž stále snazší si péči domluvit v místě dovolené. Náhradu ledviny potřebuje v Česku přes jedenáct tisíc lidí.

Přestat cestovat nechtěl ani Jaroslav Anderle, přestože na dialýzu chodí třikrát týdně už šest let. Nejdřív tedy začal jezdit po Česku, třeba do lázní, v současnosti se ale nezdráhá vypravit ani do zahraničí. „Teď se chystám do Itálie, už jsem si vyhlédl dialyzační středisko, které je blízko moře, blízko letiště a je to kousek do Říma,“ vysvětluje.

Lidí s náhradou ledviny, kteří cestují, jsou u nás zatím stovky, neustále jich ale přibývá. Některá dialyzační střediska jim navíc péči v místě dovolené zprostředkují. „Pacient musí kontaktovat koordinátorku prázdninové dialýzy, a to nejméně dva měsíce předem, tak aby stihla zařídit potřebné dokumenty,“ přibližuje možnosti cestování Veronika Vinšová z dialyzačních středisek Fresenius Medical Care.

Dialýzu dnes nabízí víc než 120 zemí. Bezmála v celé Evropě, ale třeba i v Turecku a Tunisku mají dokonce pacienti péči hrazenou ze zdravotního pojištění, většinou se stačí jen prokázat kartičkou pojištěnce. „Musí si vybrat zdravotnické zařízení, které je zapojené do systému, a je dobré se s daným zdravotnickým zařízením domluvit předem,“ říká mluvčí VZP Oldřich Tichý.

Cestovat díky tomu může každý, kdo je na dialýze – pokud nemá žádné další obtíže. „V Evropě nejsou žádné extrémní klimatické podmínky, které by mohly pacienty nějakým způsobem ohrožovat,“ doplňuje přednosta kliniky nefrologie a transplantcentra pražského IKEMu Ondřej Viklický.

Dialýzu nabízejí i zaoceánské parníky

Dialýzu nabízejí přímo na palubě i některé zaoceánské parníky. O pacienty se tam starají lékaři z celého světa a v minulosti k nim patřil i citovaný Ondřej Viklický. „Měli jsme hemodialyzační oddělení, kde pracovaly čtyři britské sestry, měli jsme asi 25 francouzských pacientů,“ říká.

Do zahraničí můžou vyrazit i lidé odkázaní na domácí – břišní – dialýzu, kteří si provádějí čištění krve sami. Ti si ale musí zajistit doručení speciálních vaků na místo dovolené.

Domácí dialyzační přístroj umožňuje provádět proceduru vícekrát týdně
Domácí dialyzační přístroj umožňuje provádět proceduru vícekrát týdně

Zdroj: ČT24