Ledvinová onemocnění a jejich prevence

108

V Českém rozhlase v pořadu Radioporadna byl hostem MUDr. Vladimír Vojanec odborník na ledvinová onemocnění a vedoucí Dialyzačního střediska B. Braun Avitum Praha-Bulovka.

Rozhovor byl zaostřen na ledvinová onemocnění, jejich příznaky a s tím související prevenci. „Ledviny jsou totiž vitálně důležitý orgán, který zajišťuje nejenom odstraňování zplodin látkového metabolismu, ale i odstraňování některých exogenních látek jako jsou třeba léky nebo kontrastní látky při vyšetření“, říká MUDr. Vojanec. Jako prevenci doporučil posluchačům, aby navštívili svého praktického lékaře a nechali si udělat preventivní prohlídku moči a krve, ze které se toho dá zjistit nejvíce. „Onemocnění ledvin mnohokrát probíhají bez příznaků. Pacient na sobě žádné změny nepozoruje, ale později se ty příznaky objeví, většinou až v pokročilém stádiu onemocnění ledvin. Z toho důvodu jsou důležitá preventivní vyšetření ledvin…“, dodává MUDr. Vojanec.

Na otázku týkající se prevence před ledvinovými onemocněními, které by člověk měl dodržovat odpověděl MUDr. Vojanec takto: „To úplně nejde říci, ale taková ta racionální strava, dobrá životospráva a dostatečný příjem tekutin jsou základem“.

Nejvíce ohroženou skupinou jsou podle MUDr. Vojance diabetici. „Samozřejmě nejvíce ohrožení jsou pacienti, kteří se léčí nebo mají diabetes mellitus nebo vysoký krevní tlak. Ono se to nezdá, ale ten pacient to na sobě vůbec nemusí zpozorovat, ale ta onemocnění mohou dlouhodobě poškozovat jemnou ledvinovou tkáň a pozná se to pouze z vyšetření krve“.

Celý pořad si můžete poslechnout zde

V Českém rozhlase v pořadu Radioporadna byl hostem MUDr. Vladimír Vojanec odborník na ledvinová onemocnění a vedoucí Dialyzačního střediska B. Braun Avitum Praha-Bulovka.