Rekreační dialýza na Sicílii zdarma

1275
Nejlepší reference jsou ty na osobní doporučení. Od někoho, kdo se podělí o vlastní zkušenost a zážitek. Přinášíme vám krásně napsaný příběh od pana Vařešky, který prožil celý měsíc v sicilské Trapani…Na konci článku naleznete kontaktní údaje pana Vařešky, na kterého se můžete obracet s vašimi dotazy nebo v případě zájmu o pomoc s vyřízením pobytu.
Je mi 63 let, 11 let PID a pár roků ZTP,  od srpna 2016 jsem dialyzován ve FNO. Žiji v Ostravě. Na jaře 2017 jsem náhodou našel v čekárně dialyzovaných výtisk časopisu Stěžeň a tam nabídku Dialisi Mucaria. Nabídka až neuvěřitelně lákavá.  Kontaktoval jsem Dialisi, dostal rady a instrukce od p. Sramek.
Vzhledem k tomu, že jsem majitelem dvou francouzských holí, navštívil jsem poradnu pro ZP, abych si zajistil pomoc při nástupech, výstupech a pohybu po letišti (dá se i u ČD či při obstaravání letenek, u Drah však neníjistá. Nejlepší služby byly na letišti v Trapani-Birgi). Pro podobné pacienty doporučuji doprovod.
Samotný pobyt byl pečlivě připraven, ubytování kvalitní. Cesty na dialýzu vozovým parkem Dializi. Personál milý, vstřícný a typicky sicilský – pohodový. Jazyky světové neovládám, ale česky to jde taky, jen to déle trvá. A když to výjimečně nejde, nevadí, domluvím se jinde. Největším pokladem pro pacienty je paní Silvia Sramek, zaměstnankyně Dialisi, která trvale bydlí na Sicilii a ovládá světové jazyky, např. česky i slovensky. Poradí, pomůže.
Pobyl jsem na Sicilii v Trapani a Valderice 33 dnů od půle září. Vzhledem k omezené možnosti pohybu jsem poznával blízké okolí, navštívil staré město, plné památek, kostelů, typické úzkými uličkami, které ve vedrech udržují příjemnou teplotu.
Taky jsem se vydal na Erice, horu která se vypíná do výše 750 m nad blízkým mořem. Zdolal jsem ji rychle, neboť jsem využil místní oblíbenou lanovku. Na vrcholu se nachází starobylé, zachované město se zbytky hradu. Vzhledem k skvělému výhledu do širokého okolí bylo území osídleno od paleolitu. Výhled se mi ale zahalil do hustého mraku, zdejší specialita, tak příště. Dialisi rovněž zajišťuje různé akce. Já byl na degustaci pizzy, místního vína a likéru. Velmi pěkný byl výlet do Grotty (jeskyně) Mangiapane se zachovanou vesničkou, se zastávkou v městečku Custonaci se starobylým kostelem a se svačinkou v nedaleké vyhlášené pekárně.
Dalších zájezdů bylo nespočet. Zříceniny antického města, ostrov Favignana s nádhernými zálivy, Palermo, možnost dvoudenního výletu na Etnu atd. Samozřejmě je zde teplé moře, možnost rybolovu.
Pobyt se mi natolik líbil, že se mi těžko odjíždělo, už ale plánuji nový, delší pobyt, bude-li to v mých silách. Ta pohoda, bohorovnost obyvatel, podnebí mi maximálně vyhovovalo. Nehledě k tomu, že mi Dialisi proplatil letenky za 90 Euro, (až 100 Euro při pobytech od dvou týdnů), letenku i  jeden průvodce při pobytu nad jeden měsíc včetně ubytování, pobyt zdarma v rezidencích s vybavením u všech pobytů pro dialýzované pacienty. Takže jsem si hradil jen cestu na a z letišť. A samozřejmě i stravu. V restauracích je to poněkud drahé, většinou jsem si jídlo připravoval sám. Běžné potraviny jsou většinou mírně dražší než u nás, s výjimkou mas a uzenin, ty jsou drahé, ovšem vynikající kvality. Pro pivaře lahvové kolem 20-30 Kč , naše pivo samozřejmě není. Vinaři si pochutnají na sicilských vínech výborné kvality i ceny, o kávě platí totéž. Mluvím o nákupech v obchodech.
V době mého pobytu bylo dialyzováno mnoho Poláků, Maďaři, Rumuni, Moldavan, Rakušan, Angličan i Senegalec. Čechů a Slováků poskrovnu, potkal jsem jen jednoho při odjezdu. Zato Poláci si to skvěle užívali. Dohodl jsem se s Dialisi, že budu koordinovat pobyty a nabízet tuto službu širšímu okruhu českých občanů.
Podám informace, poradím, připravím. Data pak předám p. Sramek ke konečné rezervaci míst.
Kontaktní údaje:
LEO VAŘEŠKA
email: 
mobil: 723257126