Světový den ledvin 2019

432


Mezinárodní federace pro onemocnění ledvin a Mezinárodní nefrologická společnost každoročně vyhlašují na druhý čtvrtek v měsíci březnu Světový den ledvin, který proběhne 14. března 2019 již po třinácté.

Tématem letošního ročníku je: „Zdravé ledviny pro všechny a všude„.

Odhaduje se, že 850 milionů lidí po celém světě je postiženo onemocněním ledvin z různých příčin. Chronické onemocnění ledvin způsobuje nejméně 2,4 milionu úmrtí za rok a nyní je šestou nejrychleji rostoucí příčinou úmrtí. A na toto rostoucí číslo by v letošním roce Světový den ledvin rád upozornil. Zároveň si klade za cíl zvýšit povědomí o potřebě prevence nejen jako takové, ale zejména na nutnost vytvoření jasně dané strategie této prevence a léčby onemocnění ledvin. Proto heslo „Zdravé ledviny pro všechny a všude“, protože dostupná, kvalitní a kontinuální zdravotnická péče a prevence není vždy a pro každého samozřejmostí.

Světový den ledvin chce svými aktivitami podpořit zdraví obyvatel tím, že upozorňuje na potřebu zajištění univerzálního, udržitelného a spravedlivého přístupu k základní kvalitní zdravotní péči vysoké kvality, která bude chránit před zhoršením zdraví a klade důraz na rovnost v oblasti zdraví v různých sociálně-ekonomických skupinách.

Po celé České republice každoročně probíhají v rámci Světového dne ledvin na mnoha zdravotnických pracovištích bezplatné prohlídky s možností vyšetření vašeho aktuálního stavu ledvin. Věnujte pár minut svým ledvinám a prevenci – protože nemocné ledviny nebolí a odhalit tak jejich špatnou funkci není snadné.

Oficiální webové stránky Světového dne ledvin: ZDE