Věnujte svým ledvinám péči a krátké vyšetření

403

V rámci Světového dne ledvin se i v letošním roce zapojuje mnoho pracovišť do tohoto projektu a nabízí nejširší veřejnosti vyšetření ledvin – bezplatně a bezbolestně máte možnost během krátké chvíle zjistit, zda vaše ledviny fungují tak, jak mají. Věděli jste, že nemocné ledviny totiž vůbec nebolí?

Bez správného fungování ledvin by náš organismus dlouho nevydržel. Jejich role je naprosto nezastupitelná: pročišťují krev, vylučují toxiny a léky, regulují krevní tlak i metabolické procesy v organismu, aktivují vitamin D a produkují hormon důležitý pro tvorbu červených krvinek.

Přitom až deset procent naší populace má některé z onemocnění ledvin (přibližně 6000 pacientů musí pravidelně docházet na dialýzu a kolem 4000 Čechů žije s transplantovanou ledvinou). Základem pro zdravé ledviny je pitný režim. Denně bychom měli přijmout kolem dvou až dvou a půl litrů tekutin (počítá se cca 10 ml na kilogram hmotnosti), nejlépe čistou, neperlivou vodu, méně solit, udržovat si stabilní váhu (přiměřenou dle BMI), omezit užívání léků na bolest a příjem bílkovin v potravě, nekouřit.

Některá onemocnění ledvin jsou u žen významně častější než u mužů (např. postižení ledvin u tzv. systémového lupusu). Důležitým problémem je možnost těhotenství u žen se sníženou funkcí ledvin, které jsou ve vyšším riziku těhotenských komplikací. Konzultace s odborníkem by měla těmto ženám odhadnout riziko a zavést taková opatření, aby byla šance na úspěšný průběh těhotenství a porod zdravého dítěte co nejvyšší. Ve VFN je tento problém řešen spoluprací nefrologů s poradnou pro riziková těhotenství Gynekologicko-porodnické kliniky. Naši odborníci mají za sebou mnoho úspěchů/spokojených žen, které navzdory své nemoci porodily zdravé děti, což by se bez pomoci těchto odborníků nikdy nemohlo uskutečnit. A na některé tyto reálné příběhy se ještě letos můžete těšit…

Již dvanáctým rokem se letos slaví Světový den ledvin. A připadá na stejný den jako Mezinárodní den žen. Máme tak příležitost poukázat na důležitost zdraví žen s důrazem na zdraví ledvin. A letos opět se obě naše nefrologická pracoviště připojují i aktivně a nabízejí široké veřejnosti možnost nechat si vyšetřit moč na přítomnost bílkoviny a sérový kreatinin k odhadu filtrační funkce ledvin.

Kde: odběrové centrum FP a interní oddělení Strahov

Čas: cca od 9:00 do 14:00, respektive od 8:00 do 11:00

Pacienti s pozitivním nálezem budou následně vyšetřeni v nefrologické poradně