Dialyzační střediska nabízejí preventivní vyšetření pro všechny

318

Světový den ledvin – 8. březen 2018

Přijďte 8. března 2018 mezi 8:00 a 15:00 na kterékoliv dialyzační středisko B. Braun Avitum nebo nefrologickou ambulanci na preventivní vyšetření.

Změříme vám tlak, tzv. BMI (body-mass index), hladinu cukru v krvi a na nefrologických ambulancích vám vyšetríme i moč. Výsledek se dozvíte okamžite. Vyšetření je bezbolestné, rychlé, zdarma a není potřeba se objednávat.

Druhý čtvrtek v březnu patří prevenci

Mezinárodní federace pro onemocnění ledvin a Mezinárodní nefrologická společnost každoročně vyhlašují na druhý čtvrtek v měsíci Světový den ledvin. B. Braun již několik let podporuje osvětu a prevenci a v tento den vždy otvírá své ambulance a dialyzační střediska široké veřejnosti k preventivním prohlídkám. Kdokoliv má tak možnost nechat se zdarma a bez objednání vyšetřit.

Proč je důležitá prevence?

Ledviny jsou párový orgán o velikosti jedné sevřené pěsti a jejich hlavní funkcí je očištění krve od odpadních látek, které se z těla  vylučují močí. Rovněž udržují optimální hladinu tekutin v těle. Pro lidský organismus jsou nezbytné stejně jako srdce či plíce. Onemocnění ledvin má vliv na vznik dalších, především kardiovaskulárních onemocnění.

Nemocné ledviny nebolí

Chronické onemocnění ledvin pacienta obvykle nebolí. Mezi projevy onemocnění ledvin patří například krev v moči, otoky nohou, únava, vyšší krevní tlak nebo časté močení (zejména v noci). Čím dříve je nemoc ledvin diagnostikována, tím jednodušší je léčba, a tím nižší je riziko výskytu přidružených onemocnění.

Kdo by se měl nechat vyšetřit?

Ačkoliv je letošní téma zaměřeno na onemocnění žen, chronické onemocnění ledvin může vzniknout u mužů i žen.
Nevíte, do jaké míry se vás či vašich blízkých onemocnění ledvin týká? Zkuste si odpověděť na následující otázky.

  • Máte vysoký krevní tlak?
  • Máte cukrovku?
  • Vyskytují se ve vaší rodině nemoci ledvin?
  • Kouříte?
  • Bylo vám již 50 let?  

Pokud jste alespoň na jednu otázku odpověděli kladně, spočítejte si riziko onemocnění online na www.ledvinovakalkulacka.cz