- Pijte s rozumem – můžete pít vodu z vodovodu nebo neperlivou balenou vodu, minerálku či ochucenou perlivou vodu. Nezapomeňte však, že koupená balená voda může být obohacena o sodík, draslík nebo fosfáty. Vhodnou alternativou může být i doma připravený čaj nebo ovocný nápoj.
- Dejte přednost čerstvému masu – připravujte pokrmy raději z čerstvého drůbežího a vepřového masa. Masné výrobky (konzervy, salámy) obsahují větší množství sodíku, draslíku a fosfátů.
- Zkuste vegetariánskou stravu – zařaďte do jídelníčku také bezmasá zeleninová jídla. Ta navíc obsahují méně nasycených tuků a prospívají tak vašemu srdci.
- Doplňujte antioxydanty – pomáhají tělu bojovat s chronickým zánětem spojeným s onemocněním ledvin, srdečně-cévními chorobami nebo rakovinou. Jezte ovoce a zeleninu bohatou na antioxidanty – jablka, třešně, červené hrozny, zelí, květák, česnek, cibule, červené papriky, brokolice atd.
- Jezte správné bílkoviny – vyberte si jako zdroj bílkovin vaječné bílky a ryby s vysokým obsahem omega-3 nenasycených mastných kyselin. Alespoň polovinu z celkového příjmu proteinů pokryjte z těchto vysoce kvalitních zdrojů, abyste získali všechny esenciální aminokyseliny. Vaječné bílky mají velmi nízký obsah fosforu, ryby jako je losos, pstruh a tuňák pomáhají svým obsahem omega-3 ryby mastných kyselin tlumit zánět spojený s onemocněním ledvin a srdce.
- Omezte tuky – vyměňte nezdravé živočišné tuky za olivový olej a margaríny bez obsahu nebezpečných trans-nenasycených mastných kyselin.
zdroj: davita.com