Mnoho pacientů se selháním ledvin se často marně snaží skloubit nutnost pravidelně docházet na dialýzu se svými běžnými aktivitami. Není divu, že mnohé z nich ani nenapadne uvažovat o možnosti cestování a dovolené v zahraničí. Přitom si tuto radost zbytečně odpírají. Existuje totiž program s názvem Prázdninová dialýza, který pacientům umožňuje využívat dialyzační péči v libovolné destinaci dle vlastního výběru.
Co prázdninová dialýza umožňuje a jak funguje?
Jedná se o asistenční bezplatnou službu pro dialyzované pacienty (ať už léčené hemodialýzou, nebo peritoneální dialýzou), kteří chtějí nebo potřebují cestovat kamkoliv v České republice i v zahraničí. Ať už se jedná o dovolenou kdekoli ve světě nebo služební cestu či návštěvu příbuzných, je tu připraven tým lidí, kteří se postarají o vše počínaje nabídkou a výběrem destinace a zajištěním dialyzační péče ve vybrané lokalitě konče. Projekt vloni využilo 74 osob odkázaných na pravidelnou dialyzační péči, což je nárůst o celou čtvrtinu oproti předchozímu roku.
Prázdninovou dialýzu pro své pacienty organizuje největší poskytovatel dialyzační péče v ČR, společnost Fresenius Medical Care prostřednictvím své dceřiné společnosti Holiday Dialysis International. Pacienti mají k dispozici široký výběr destinací díky celosvětovému působení společnosti. Na výběr mají z 5 světadílů, více než 100 zemí a 2300 středisek po celém světě, kde společnost zajistí cestujícím pacientům stejný standard kvality dialyzační péče, na jaký jsou zvyklí z domova. Služba funguje samozřejmě také obousměrně, to znamená i v případě například návštěvy příbuzného či známého ze zahraničí, který potřebuje v průběhu pobytu v ČR zajistit službu u nás.
Aby vše proběhlo, jak má…
Aby celá procedura proběhla hladce, doporučuje se pacientům neřešit svou dovolenou na poslední chvíli. Ideální stav je vybrat si destinaci cca 2 měsíce v předstihu před samotným plánovaným odjezdem na dovolenou. Je totiž třeba vyhradit si dostatek času na některá nezbytná vyšetření, zajištění kapacity zahraničního střediska a vyřízení potřebných dokumentů. Není ale žádný důvod ke spěchu či stresu, protože díky množství možných destinací v nabídce si dovolenou vybere každý. I ten, kdo nestihne či nepreferuje letní dovolenou, má totiž ještě celý dlouhý podzim, nebo jaro, kdy si může užít v jedné z mnoha nabízených exotických krajin, které disponují teplým podnebím po celý rok.
Jak probíhá platba za léčbu?
Veškeré služby spojené se zprostředkováním hemodialýzy v zahraničí společností Fresenius Medical Care jsou poskytované zdarma. Péče samotná je v zemích EU, EHP a ve Švýcarsku pro držitele Evropského průkazu pojištěnce bezplatná, resp. hrazená ze zdravotního pojištění, a k pacientovi je přistupováno jako k místnímu pojištěnci. Pokud je to v zemi obvyklé, pacient platí pouze případnou spoluúčast na ceně léčby, což vždy závisí na podmínkách konkrétního dialyzačního střediska. Tuto informaci má však pacient vždy v předstihu ještě před odjezdem. Například v Chorvatsku, kam lidé jezdí nejčastěji, pacient hradí „ze svého“ 15 procent z ceny léčby. V ostatních zemích – smluvních, mimo EU a v soukromých zařízeních – vyžadují střediska spoluúčast nebo plnou úhradu na místě. V těchto případech je třeba zajistit si ještě před odjezdem od své zdravotní pojišťovny souhlas se zpětnou refundací nákladů. Na základě tohoto potvrzení a dokladu o zaplacení vrátí následně pojišťovna pacientovi sumu, která odpovídá ceně dialýzy platné v ČR. Vždy je pacientovi doporučováno si tyto podmínky dopředu dohodnout se svojí zdravotní pojišťovnou.
Prázdninová dialýza v oblíbených destinacích
Pro ilustraci jsme vytipovali 2 destinace, které navštěvují čeští turisté ve světě nejčastěji:
Chorvatsko
V Chorvatsku provozuje Fresenius Medical Care celkem 5 středisek NephroCare, které může pacient v rámci své dovolené využít prázdninovou dialýzu. Je zde výhoda, že Chorvatsko je již členem EU, takže k ošetření stačí předložení Evropského průkazu pojištěnce. Přesto se však pacienti musí připravit, že na místě zaplatí v hotovosti, nebo platební kartou odpovídající 15 % z ceny léčby.
Itálie
V Itálii je pokrytí dialyzačními středisky NephroCare opravdu velmi husté, takže má pacient velkou šanci, že dojíždění bude minimální a najde volné středisko ve svém preferovaném termínu. Středisek je zde celkem 40 – prakticky celé polovina jižního pobřeží, ale i velká města ve vnitrozemí, jako například Řím, Neapol nebo Miláno, disponují vždy hned několika středisky. Také zde můžou být pacienti dialyzováni pouze na základě předložení Evropského průkazu pojištěnce.
Zkušenosti s Prázdninovou dialýzou na Ibize popisuje pan Pietras:
„Jako nedávno dialyzovaný pacient jsem z počátku vůbec netušil, že mohu trávit dovolenou u moře mimo Českou republiku. Strávili jsme s manželkou dovolenou na Ibize, kde jsem mohl pokračovat v dialýze v místní nemocnici Can Misses (v hlavním městě Evissa). Přestože v nemocnici probíhala stávka, dialyzační středisko fungovalo a dialýzy probíhaly bez problémů. Ani eventuální jazyková neznalost nebyla překážkou ve styku s lékaři a se sestrami. Personál dialyzačního střediska byl vstřícný a ochotný. Pacientů bylo málo, protože druhá polovina června byla mimo hlavní dovolenkovou sezonu. Zkušenosti s probíhajícími dialýzami v zahraničí mne ujistily, že není třeba se obávat vycestovat. Plánujeme dovolenou na Ibize znovu příští rok a už se moc těšíme.“
Další pozitivní zkušenost z minulého roku má i paní Kopecká, která využila Prázdninovou dialýzu v Chorvatské Rovinji:
„Když nás čekala dialýza, nejdříve jsme si do navigace zadali adresu, to abychom příliš nebloudili. Jenže jsme nečekali, že se dialyzační středisko bude nalézat ve vilce v obytné zóně Rovinje. Samozřejmě, že jsme čekali nemocniční prostředí, takže jsme z počátku mysleli, že se někde stala chyba. Navigace tvrdila, že jsme na místě, ale před námi byla pěkná vilka. Paní doktorka byla velmi příjemná, šikovná. Manžel se nestačil divit, protože práci, kterou zvládla (a to zcela v pohodě) u nás v Brně vykonává několik dalších sester.
Asi největší obavy měl manžel z toho, že něco nebude připraveno, domluveno, že bude mít problém s jazykovou bariérou. Ale systém zahraniční dialýzy je tak zajištěný, že nás to přesvědčilo, že obavy jsou zbytečné. I jazyková bariéra není takový problém, existují přece slovníky, překladače, ruce….“
Pro více informací o službě prázdninová dialýza či pro více zkušeností se službou navštivte stránky www.dialyza.cz.