10 věcí, kterými škodíte svým ledvinám. Je to i voda!

1025

Jeden den jste zdraví jako řípa, aspoň si to myslíte, a druhý den  se z vás skokově stanou pacienti, kterým pomůže jen dialýza nebo transplantace. Až 40 % lidí neví o onemocnění svých ledvin až do chvíle, kdy je akutní problém dožene do nemocnice.

„Ledviny, ledviny, jsou v těle jediný,“ praví dětinský rým, ale má pravdu. Tento párový orgán velikosti pouhé lidské pěsti filtruje a  očišťuje krev, a je životně důležitý k tomu, aby naše tělo v moči opustily různé škodliviny a odpadní látky. Ledvinami stále proudí krev, kterou čistí: za minutu jím proteče neuvěřitelné množství 1,2 litru krve.

Ledvinám může škodit i voda

Jedním z mýtů však je, že čím více vody člověk vypije, tím pro ledviny lépe. Není to pravda. Zejména u lidí s ledvinovou poruchou vysoký příjem tekutin pro tělo není přínosem. Užitečný je pouze u opakujících se infekcí močových cest a u močových kamenů. Nebezpečný může být u diabetiků, jejich poškozené ledviny často nedokážou přebytečnou vodu vyloučit. Převodnění se projeví otoky nebo dušností.

„Existuje situace, kterou je možné označit jako otravu vodou. Nadměrné množství tekutin nabourá rovnováhu vnitřního prostředí, především dochází k snížení hladiny sodíku. Příznakem převodnění může být bolest hlavy, vyšší krevní tlak, nevolnost, zvracení a otoky. Tyto obtíže se rozvinou především u nemocných s poruchou funkce ledvin nebo srdce,“ připomíná doc. MUDr. Petra Tesařová, CSc. z Onkologické kliniky Všeobecné fakultní nemocnice v Praze.

Čeho se bát nemusíte?

Kvůli ledvinám se však nemusíte bát zimy. Nachlazení ledvinám neublíží, pokud už s nimi nemáte jiné problémy. K těm patří zejména opakující se infekce, které zasahují celé močové cesty (nejen „oblíbený“ měchýř), a usazené bakterie v nich přetrvávají i v klidovém období. V krajním případě pak tyto opakované záněty mohou způsobit i ledvinové selhání.

Nevěřte ani tomu, že když dostatečně močíte, je vše v pořádku. Ani celkové množství moči nemusí ještě znamenat, že vaše ledviny fungují správně. „Neobvyklé snížení objemu moči nalézáme až v pokročilých fázích ledvinného selhání. Mnohem důležitější je otázka, co moč obsahuje. Pokud jsou zde příměsi krve, bílkoviny, zvýšené hodnoty odpadních látek metabolismu v krvi (kreatinin, kyselina močová), zasluhuje tato situace péči nefrologa,“ varuje primář MUDr. Petr Táborský z dialyzačního střediska NephroCare v Praze Krči.

Vadí maso i kouření

Nejpřekvapivějším faktorem, který ohrožuje zdraví ledvin, tak zřejmě zůstane voda. Nečekané však mohou být i další souvislosti. Co dalšího tomuto orgánu škodí?

  1. některé léky: hlavně analgetika, která užíváme proti bolesti často „po hrstech“
  2. vysoký krevní tlak
  3. přemíra bílkovin: pozor si dejte například na některé populární diety z poslední doby
  4. kouření: většina lidí si představuje, že poškozuje hlavně plíce a srdce. Ve skutečnosti významně škodí cévnímu systému, y v orgánech, ledviny nevyjímaje. Pokud dojde k poruše cévního zásobení ledvin, jejich funkce klesá
  5. nadváha: nezdravá strava s přemírou tuků zatěžuje orgány, které zbavují tělo zplodin metabolismu – a těmi jsou játra a ledviny
  6. přesolování
  7. vysoká konzumace cukrů
  8.  alkohol a samozřejmě všechny další drogy
  9. cukrovka

Napijte se na zdraví

Kampaň ke Světovému dni ledvin, který se koná druhý čtvrtek v březnu, byla letos ve znamení výzvy Vypijte sklenici vody na zdraví svých ledvin. Odkazuje tak na důležitost vhodného pitného režimu pro správné fungování ledvin. Pár minut času a jednoduchý test může odhalit skryté problémy.

K nejrozšířenějším omylům totiž patří, že když ledviny nebolí, tak jsou zdravé. Onemocnění ledvin většinou žádná bolest neprovází a lékaři se často setkávají s tím, že k nim pacient přijde  až ve fázi ledvinového selhání. Žádnou bolest nemá, zato spoustu jiných zdravotních problémů, o kterých však také nevěděl.

V klidu a doma si můžete otestovat svoje ledviny sami – pomůže vám s tím ledvinová kalkulačka.

ZDROJ: http://zena.centrum.cz/zdravi/novinky/clanek.phtml?id=806448