- Žijte jako obyvatelé Středomoří!
Zařaďte do svého každodenního programu siestu během horkých odpoledních hodin. Svým aktivitám se věnujte ráno a za dlouhých večerů.
- Chraňte se před přímým sluncem!
Noste oblečení, které dobře zakrývá tělo, jako jsou například volná trika a tuniky s dlouhým rukávem. Než si nanesete ochranný krém, ujistěte se, že veškerá místa vpichů jsou řádně zahojena.
- Snažte se potit co nejméně!
Vzhledem k tomu, že jako dialyzovaný pacient smíte vypít jen omezené množství, může dojít k oběhovým problémům v okamžiku, kdy začnete ztrácet tekutiny přes kůži. Je proto lepší trávit léto v destinacích s mírnými teplotami.
- A když dostanu žízeň?
I za horkých dnů zůstává pravidlo neměnné: rozdělte si příjem povoleného množství tekutin do celého dne. Vyhýbejte se ostrým a příliš kořeněným jídlům a nezapomínejte, že například polévka již obsahuje velké množství tekutiny. Ledové kostky, bonbóny a žvýkačky jsou dobrými pomocníky, jak zahnat pocit žízně.
- Osvěžte se plaváním!
Pokud se vám AV fistule již zahojila a nemáte jiné nezhojené rány, můžete se zcela běžně sprchovat a rovněž plavat v moři nebo jezeře. Ovšem než se ponoříte do vody, pro jistotu se znovu poraďte se svým lékařem.
Nejčastější dotazy dialyzovaných pacientů
Co se stane, když vynechám celou jednu dialýzu?
Dialýza by se vynechat neměla. Nezapomínejte, že těch pár hodin týdně, během kterých je vám pročištěna krev, dokáže nahradit nepřetržitou práci zdravých ledvin pouze do určité míry. V případě, že se na dialýzu nedostavíte, hrozí riziko potenciálně životu nebezpečných oběhových problémů, poruch srdečního rytmu nebo plicního edému. Pokud je pro vás obtížné se na dialýzu dostavit, co nejdříve se spojte se svou nefrologickou ambulancí a okamžitě si domluvte náhradní termín. Dialýza by se měla vždy dodržovat dle harmonogramu, a to i tehdy, máte-li chřipku či jiné zdravotní obtíže vyžadující upoutání na lůžko. Váš lékař vás může v případě nutnosti poslat na dialýzu do nemocnice. A pokud jste se již začali cítit špatně po vynechané dialýze, ihned volejte sanitku!
Jak moc je pravděpodobné, že moje děti budou též potřebovat dialýzu?
Zde hodně záleží na tom, jaká nemoc tento stav způsobí. Jestliže trpíte dědičným onemocněním ledvin, je riziko, že by jej vaše děti mohly mít také. To se týká například polycystické choroby ledvin. Další příčiny, jako třeba vysoký krevní tlak nebo diabetes, jsou rovněž částečně dědičné, ale v medicíně se postupně objevují stále lepší a lepší způsoby, jak je stabilizovat, a často tím umožní pacientům vyhnout se nutnosti dialýzy.
Proč mě během dialýzy svědí kůže, zatímco pacient vedle mě žádné svědění nepociťuje?
Svědění se objevuje příležitostně, ale ne často. Může mít celou škálu příčin, jako je například lokální podráždění kůže nebo špatná dialýza. Dělo by se tak v případě, kdy nejsou náležitě odváděny toxiny. Promluvte si o tom se svým nefrologem. Ten zkontroluje, zda není problém s funkčností vašeho cévního přístupu nebo v nedostatečné dávce dialýzy.
Proč nemohu během dialýzy vstát?
Tělo se dokáže nejlépe vypořádat s výzvou, jakou dialýza představuje, vleže nebo vsedě. Koneckonců, určité množství vaší krve je během celé procedury mimo vaše tělo a nepodílí se tak na okysličování vašich tkání. Z toho důvodu musí vaše srdce v průběhu dialýzy mnohem více pumpovat, což zatěžuje váš oběhový systém. Chcete-li se hýbat, můžete během hemodialýzy vyzkoušet pár lehkých tělesných cviků.
Převzato z časopisu Dialog, Share for Care
ZDROJ: lepsipece.cz