,,Ledviny nebolí, problém se hlásí i zápachem z úst,“ varuje doktorka Szonowská

851

Na široké spektrum otázek týkajících se onemocnění ledvin odpovídala podrobně na serveru žena.cz MUDr. Barbora Szonowská, vedoucí lékařka Centra pro léčbu peritoneální dialýzou ve VFN Praha. Celý chat naleznete zde: http://zena.centrum.cz/zdravi/domaci-lekar/clanek.phtml?id=806309.

Nemoc ledvin nebolí, o to bývá zrádnější. Často bývá objevena až posledním stádiu, vyplynulo z odpovědí odborné lékařky při dnešním on-line rozhovoru.   

MUDr. Barbora Szonowská z VFN Praha většinou čtenáře uklidňovala, že bolest v zádech většinou od ledvin skutečně není. Zato varovala před jinými problémy, které mohou skutečně funkci ledvin ohrozit.

Co prozradí zkumavka?

Poměrně brzy lze zjistit onemocnění ledvin z laboratorních vyšetření. Nejčastěji to bývá v souvislosti s cukrovkou, kterou u nás trpí každý desátý člověk – ale ne všichni o své nemoci vědí. Pro zhruba čtvrtinu z nich může být diagnóza, k níž typicky patří i postižení ledvin, velkým překvapením.

Podle odhadů se vyskytuje chronické onemocnění ledvin u každého desátého člověka. Selhání ledvin, nejzávažnější postižení, nastane přibližně u 1% z nich. Výjimečně je toto selhání dokonce důsledkem opakovaných infekcí.

Naopak obávané cysty obvykle tak nebezpečné nejsou. Přesto však MUDr. Szonowská připomíná, aby se lidé při jakýchkoliv potížích nechali vyšetřit na nefrologii.  Bohužel téměř polovina nemocných přichází až ve stadiu nezvratného chronického selhání ledvin, kdy se musí zahájit dialyzační léčba. „Výraznější příznaky onemocnění se objevují až v pokročilém stadiu, kdy už je nutné funkci ledvin nahradit dialýzou nebo transplantací,“ upozornila doktorka Szonowská. 

Odborné rady na tyto specilání problémy včetně moderní novinky – peritoneální dialýzy – si přečtěte v on-line rozhovoru dole pod tímto článkem. Najdete tam samozřejmě i všechny ostatní odpovědi. 

http://zena.centrum.cz/zdravi/domaci-lekar/clanek.phtml?id=806309

MUDr. Barbora Szonowská  

MUDr. Barbora Szonowská

Foto: Žena.cz

Specializuje se na léčbu nemocných s chronickým onemocněním ledvin, je vedoucí lékařkou Centra pro léčbu peritoneální dialýzou VFN. Od roku 1992 pracuje ve Všeobecné fakultní nemocnici v Praze na Interním oddělení Strahov.V oblasti peritoneální (neboli břišní či domácí) dialýzy přednáší a publikuje. Je členkou České nefrologické společnosti a International Society of Peritoneal Dialysis.