Zásady stravování v závislosti na typu dialýzy

193

Ideální složení stravy při dialýze závisí na vašem věku, hmotnosti, úrovni funkce ledvin a typu dialýzy, ale také na přítomnosti dalších zdravotních obtíží, jako jsou vysoký krevní tlak, vysoká hladina cholesterolu nebo cukrovka. Obecné výživové požadavky se u osob léčených peritoneální dialýzou a hemodialýzou, včetně domácí hemodialýzy, nijak neliší. Je však třeba mít na zřeteli několik klíčových rozdílů.

Kalorie

Pokud se léčíte peritoneální dialýzou, část energie, kterou vaše tělo přijímá, pochází z dialyzačního roztoku, což je tekutina, která se během ošetření používá k čištění krve. Je tomu tak proto, že dialyzační roztok obsahuje typ cukru zvaný dextróza. Dextróza přítomná v dialyzačním roztoku dodá vašemu tělu část doporučeného denního energetického příjmu, čímž snižuje potřebu těla přijímat energii z potravy. Při peritoneální dialýze se proto doporučuje přijímat méně energeticky bohatých sacharidů než v případě léčby hemodialýzou.

Draslík

Peritoneální dialýza odstraňuje přebytečný draslík z těla efektivněji než hemodialýza. Pokud se léčíte peritoneální dialýzou, budete pravděpodobně moci přijímat 3 000 až 4 000 mg draslíku na den. Pokud se ale léčíte hemodialýzou, měli byste pro udržení rovnováhy draslíku v těle omezit jeho příjem na přibližně  2000 mg na den. Pokud se léčíte domácí hemodialýzou, poraďte se o doporučeném množství přijímaného draslíku se svým ošetřujícím týmem nebo dietologem.

Tekutinová bilance

Jednou z nejdůležitějších funkcí ledvin je udržení přiměřeného množství tekutiny v těle. Pokud trpíte chronickým onemocněním ledvin), vaše ledviny nejsou schopny tekutinu odstranit tak účinně, jak by měly. To může vést k jejímu hromadění, které je pro vaše tělo nepříjemné a nezdravé.

Vzhledem k tomu, že pacienti léčení v dialyzačním středisku podstupují kratší a méně časté dialýzy, mohou pociťovat negativní účinky nerovnováhy tekutin ve větší míře než pacienti léčení peritoneální dialýzou nebo domácí hemodialýzou.

Při peritoneální dialýze nebo domácí hemodialýze nemusíte tekutiny omezovat tolik jako lidé, kteří se léčí hemodialýzou v dialyzačním středisku. Přesto doporučujeme, aby váš denní příjem tekutin nepřekročil čtyři šálky (0,95 l) za den včetně tekutiny obsažené v potravinách, jako je zelený hrášek, celer nebo meloun.

Omezování příjmu sodíku a plánování příjmu tekutin, které vypijete a sníte, vám může pomoci minimalizovat hromadění vody v těle.

Obecná dietní doporučení při dialýze

Jídelníček je nutné přizpůsobit každému člověku s chronickým onemocněním ledvin na míru. Následujícími pokyny by se však měli řídit lidé podstupující kterýkoli druh dialýzy.

Bílkoviny

Se zahájením dialýzy se zvýší vaše potřeba bílkovin. Je tomu tak proto, že při peritoneální dialýze i hemodialýze dochází k jejich ztrátě. Ke zdravým zdrojům bílkovin patří kuřecí maso, fazole, hovězí maso, vejce, ryby, krůtí maso, tofu a mnoho dalších. Nejzdravější volbou jsou vysoce kvalitní čerstvé bílkoviny. Abyste omezili množství přijímané soli, měli byste se vyhýbat uzeninám a dalším zpracovaným masným výrobkům.

Sodík

Jestliže podstupujete dialýzu, je důležité omezit příjem sodíku tak, aby nepřesáhl 2000 mg za den. Pokud trpíte chronickým onemocněním ledvin, je pro vaše ledviny obtížné udržovat v těle správný poměr sodíku a tekutin. V důsledku toho můžete trpět vysokým krevním tlakem, dušností, otoky a nadměrnou žízní. Chcete-li si být jistí, že nejíte příliš mnoho soli, je nejlepší vyhnout se baleným nebo zpracovaným potravinám, konzervám, mraženým potravinám a restauracím nebo rychlému občerstvení. Zdravá domácí strava ochucená kořením a bylinkami je skvělou alternativou, díky které můžete mít svůj příjem soli pod kontrolou.

Fosfor

Fosfor je nezbytný pro stavbu a udržování silných kostí. Když vaše ledviny nefungují tak dobře, jak by měly, může se fosfor začít ve vašem těle hromadit. To vás vystavuje riziku závažných problémů s kostmi a srdcem, jako jsou kardiovaskulární onemocnění a zlomeniny kyčle. Velké množství fosforu obsahují jídla z rychlého občerstvení a ochucené nápoje, ale také mléko, jogurty, sýry, zpracované masné výrobky, čokoláda a ořechy. Všimněte si, kolik zdravých potravin má vysoký obsah fosforu! Abyste nepřekročili jeho doporučený denní příjem, který se pohybuje mezi 800 a 1 000 mg, je třeba se těmto potravinám a nápojům vyhýbat.

Vápník

Pokud se léčíte peritoneální dialýzou nebo hemodialýzou, množství vápníku, které přijmete ze stravy, by nemělo překročit doporučenou denní dávku 2000 mg. Příliš mnoho vápníku v těle může zvyšovat riziko vápenatění cév, tedy ukládání minerálů v žilách a tepnách, a dalších onemocnění.

Vláknina

Pro zdravé fungování těla je důležitý také dostatečný příjem vlákniny z potravin. Vláknina pomáhá tělu regulovat hladinu cukru v krvi, udržovat zdravou hladinu cholesterolu a zdravá střeva. Doporučená denní dávka vlákniny je přibližně 20 až 25 g. Tohoto množství snadno dosáhnete, pokud bude vaše strava bohatá na ovoce, zeleninu a obiloviny s nízkým obsahem fosforu.

Mějte na paměti, že stravovací potřeby každého člověka na dialýze jsou individuální. Abyste se ujistili, že dodržujete jídelníček, který je šetrný k vašim ledvinám, poraďte se o něm se svým lékařem nebo odborníkem na výživu.

ZDROJ: Domácí dialýza – Baxter