Vědci vypěstovali v laboratorních podmínkách „bioledviny“, krysám dokázaly filtrovat krev

610

Ledviny patří k nejžádanějším orgánům k transplantaci. Lidé, kteří čekají na dlouhých seznamech zájemců, teď možná dostanou novou šanci. Vědcům se totiž podařilo v laboratoři vytvořit umělé biologické orgány.

Američtí vědci v neděli předvedli uměle vytvořené biologické ledviny, které po transplantaci krysám začaly filtrovat krev a produkovat moč. Výsledek vědeckého bádání tak znamená krok vpřed ve snaze pomoci pacientům, kteří trpí selháním ledvin, napsala agentura AFP.

Tento prototyp dokazuje, že „bioledviny“ mohou fungovat, uvedli vědci, kteří výzkum zveřejnili v časopise Nature Medicine. Ledviny filtrují krev a zbavují ji škodlivých produktů metabolismu i nadbytečné vody. Patří také k nejžádanějším orgánům k transplantaci s dlouhými seznamy čekatelů.

Vize vědců staví na vyjmutí staré ledviny, kterou zbaví všech starých buněk, až vznikne prázdná slupka s voštinovou strukturou – tedy podobná včelí plástvi. Pak by mělo být možné ledviny znovu „postavit“ s využitím buněk odebraných pacientovi, uvedl zpravodajský server BBC News.

Tento postup by měl dvě velké výhody oproti současné transplantaci orgánu. Tkáň by se shodovala s pacientovou, a tudíž by odpadla nutnost celý život užívat léky potlačující imunitní systém, aby „cizí“ orgán neodmítal. Značně by také zvýšila počet dostupných orgánů pro transplantaci, protože i ty ledviny, které jsou nyní odmítnuty, by mohly posloužit jako základ pro vytvoření nové.

Nadále je ale nutné provést další testy a překonat řadu problémů, než bude možné zahájit výzkum na lidech, varovali vědci.

Autoři: ČTK