S domácí hemodialýzou je můj život stále svobodný

200

Pan Henning Sondergaard žije v Kodani, je mu 51 let a celý život je na invalidním vozíku, přesto vždy sportoval a žil velmi aktivně. Nyní se ale musí kvůli selhání ledvin dialyzovat. Protože je zvyklý na svobodný život a umí se o sebe postarat, rozhodl se využívat pro dialyzování domácí hemodialýzu NxStage. Na rozdíl od České republiky, kde je tento dialyzační přístroj relativně čerstvou novinkou, je ve světě využíván řadou pacientů. V Dánsku, odkud pan Sondergaard pochází, má domácí hemodialýzu kolem 5 % dialyzovaných a toto číslo stále stoupá.

Pan Sondergaard pracuje pro Nyreforeningen (Danish Kidney Association), což je dánská pacientská asociace a zájmová organizace, jejímž cílem je starat se o zájmy pacientů s onemocněním ledvin a urinálního traktu, jejich příbuzných a podporovatelů. Byla založena v roce 1975 a dnes sdružuje přibližně 5500 členů.

Jak dlouho trpíte onemocněním ledvin? Odkdy jste na kolečkovém křesle?

Na kolečkovém křesle jsem po celý život. Během života jsem měl mnoho infekcí a moje ledviny pomalu přestávaly fungovat, takže když mi bylo 45 let, musel jsem zahájit dialýzu. Dialyzován jsem nyní pět let, přičemž NxStage jsem začal používat před čtyřmi a půl roky.

Jak probíhá vaše léčba s NxStage – jak často, jak dlouho?

V tuto chvíli provádím léčbu pětkrát týdně po dobu pěti hodin a to v noci, dříve to bylo po dobu osmi hodin každou druhou noc. Pravděpodobně si budu režim opět měnit v závislosti na tom, jak si uspořádám ostatní životní aktivity. Pro volbu dialyzačního režimu používám podpůrný program „Dosing calculator“ NxStage, který pomůže určit správný režim léčby, aby pacient získal z léčby maximum.

Můžete porovnat domácí hemodialýzu s klasickou hemodialýzou nebo peritoneální dialýzou?

Peritoneální dialýzu jsem nikdy neprováděl. Při srovnání s klasickou hemodialýzou třikrát týdně je to jako noc a den. Zotavování po dialýze doma mi zabere nula minut a na tomto přístroji jsem se také nikdy nesetkal s poklesem tlaku. Pokles tlaku – hypotenzi – jsem zažil pouze v nemocnici s tradičním přístrojem.

Přístroj NxStage je vhodný i na cestování, využíváte toho?

Ano, když chci vidět svou rodinu, která žije ve Spojených státech, kam za nimi každoročně na tři  až čtyři měsíce jezdím, nebo jedu za přáteli, přístroj si beru s sebou. Cestuji pětkrát až šestkrát ročně. Vloni jsem byl se svým přístrojem ve Švédsku, Norsku, Německu, Španělsku, Polsku a ve Spojených státech.

Jaký je váš život s NxStage?

Příliš se neliší od mého života před dialýzou kromě toho, že trávím 25 hodin týdně prováděním léčby. Ale většina tohoto času uběhne, zatímco spím.

Jaké jsou vaše koníčky?

Ve skutečnosti nemám na koníčky mnoho času. Ve volném čase píši o chronické nemoci a invaliditě. Také trávím čas v přírodě, navštěvuji přátele, v létě jezdím na plachetnici.

Co byste vzkázal pacientům, kteří se zajímají o přístroj NxStage pro dialýzu?

Chcete se cítit na dialýze dobře? Chcete trávit čas doma spíše než v nemocnici? Chcete svobodu? Chcete získat svůj život zpět? Chcete cestovat? Chcete být více času s rodinou a přáteli? Chcete žít déle a zdravější život? Jestliže si odpovíte ANO alespoň na jednu z těchto otázek, je NxStage něčím, o čem byste měli uvažovat.

Jana Ptáčková

Přístroj NxStage je dostupný také v České republice. Pokud by měl kterýkoliv z pacientů zájem o léčbu s tímto přístrojem, měl by se na tuto možnost informovat u svého ošetřujícího lékaře, informace o přístroji NxStage lze najít také na webu firmy BioNEXT www.bionext.cz.