Physidia S3 – nenápadný pomocník při domácí dialýze

683

Hemodialyzační péče v domácím prostředí se stává ještě komfortnější než kdykoli předtím. Vhodní a motivovaní nemocní s chronickým selháním ledvin nyní mohou používat dialyzační monitor Physidia S3, který jim umožní velkou míru nezávislosti na život zachraňující léčbě. Mohou si tak organizovat ošetření podle svých potřeb a využít pro sebe čas, který by jinak strávili cestou na dialyzační středisko. Dialýzu absolvují ve svém domácím prostředí a mohou se při ní věnovat svým zájmům. Většina pacientů obsluhu přístroje po zaškolení snadno zvládne, protože má edukativní podporu. Z lékařského hlediska se jedná o účinnou fyziologickou dialýzu, a to vzhledem k redukovanému mimotělnímu objemu krve i dialyzátu a sterilitě dialyzačních roztoků ve vacích.

Nenápadný pomocník pro každého

Přístroj Physidia S3 se řadí mezi jeden z nejmenších přístrojů pro domácí hemodialýzu. Pouze 23 kg vážící Physidia s rozměry 40 × 40 cm je vyvinut primárně pro domácí prostředí, je tedy mobilní, skladný, kompaktní a tichý. Navíc vyniká ergonomickým designem. Není zde nutný žádný přívod vody, díky tomu tedy odpadá potřeba kontroly kvality vody z vašeho vodovodního řádu a nutnost vnitřní dezinfekce přístroje.

Ovládá se prostřednictvím intuitivního tabletu a jeho obsluhu zvládne většina pacientů, kteří se mohou spolehnout i na edukativní podporu v českém jazyce. Data o průběhu dialýzy se ukládají a hlášení se přenáší přes wi-fi. K napojení na monitor slouží ergonomický krevní set s integrovanými konektory, A/V linkami a tlakovými senzory, jenž je připraven k okamžitému použití. Snadno se instaluje a není třeba s ním příliš manipulovat. Během dialýzy obíhá mimo tělo 200 ml krve poháněné lineární krevní pumpou, která je unikátním patentem vyvinutým společností Physidia. Pumpa má maximální účinnost a jednoduché použití. Dokáže také kontrolovat okluzi segmentu krevní linky.

Zadání parametrů ošetření pro ošetření je velmi jednoduché. Nastavíte si pouze objem ultrafiltrace a při ošetření rychlost krevní pumpy. Všechny důležité parametry jsou nastaveny vaším ošetřujícím lékařem na kartě pacienta. Po každém ošetření odesíláte informace na předem definované e-mailové adresy. Data s technickými parametry jsou odesílána automaticky, alarmy nebo chyby popřípadě odcházejí i odpovědnému technikovi.

Samotná příprava přístroje pacientem trvá 5–10 minut. Jedná se o velice snadnou instalaci krevního setu a dialyzátového setu. Automatické testy přístroje instalací setů trvá asi 25 minut.

Kdo je vhodným kandidátem pro domácí dialýzu?

Přístroj je velkým pomocníkem a výhodou pro aktivní pacienty, kteří dávají přednost flexibilnějšímu způsobu života, případně ještě pracují. K používání monitoru je třeba určitá manuální zručnost, základní technická dovednost a chuť učit se novým věcem. Dále je nutné, aby měl pacient ve svém bytě vyčleněné místo na dialyzační přístroj, křeslo a prostor na skladování potřebného zdravotnického materiálu. Podle platných právních předpisů je také nezbytné, aby byl v průběhu domácí hemodialýzy přítomen proškolený asistent, kterým bývají nejčastěji partneři. Všechny tyto podmínky pro používání přístroje Physidia S3 lze bez potíží splnit.

  • Ošetření je vhodné jak pro AV-shunt na horní končetině, tak pro permanentní dialyzační katétry.
  • Podle ordinace lékaře se volí i druh ošetření:
  • Bikarbonátový režim (přístroj Physidia S3 + zásobník na 5 či více bikarbonátových sterilních vaků)
  • Laktátový režim (přístroj Physidia S3 + stojan na zavěšení 5 laktátových sterilních vaků)

Během ošetření odtéká celkové až 25 litrů dialyzátu. Odpadní linka muže být dlouhá až 6 metrů a může vést do umyvadla či na toaletu.
Je tedy potřeba jen elektrické zásuvky. Pro případ výpadku elektrického proudu je přístroj vybaven baterií, a tak ukončení ošetření proběhne bezpečně i s návratem krve.

Physidia S3 – ze země galského kohouta do stovek domácností

Přístroj Physidia S3 vyrábí stejnojmenná francouzská společnost ve svém ústředí ve městě Angers a v pobočkách v Paříži, Lyonu a Manchesteru. První pacient si dialyzační přístroj pro domácí použití od této firmy mohl vyzkoušet již v roce 2013 a od května 2019 ho má doma více než 270 nemocných. Celkem již bylo provedeno přes sto tisíc ošetření. Mimořádný výrobek se dočkal i prestižního ocenění. V roce 2016 získal Cenu za inovaci ve zdravotnictví, což také přispělo k zahájení mezinárodního programu rozvoje klinických studií.

ZDROJ 1: webová stránka lepsipece.cz
ZDROJ 2: webová stránka BBraun.cz