Dialýza v Ústí nad Orlicí pečuje o nemocné s ledvinou už dvě desetiletí

1031

 Přes 170 tisíc provedených dialýz, osmdesát pacientů připravených k transplantaci ledviny má na svém kontě dialyzační středisko v Ústí nad Orlicí, které si ve čtvrtek připomnělo dvacet let své existence.

Podle ředitele sítě dialyzačních středisek B. Braun Avitum Martina Kuncka patří dialýza v Ústí nad Orlicí mezi páteřní střediska společnosti, byla vždy vzorem pro ostatní i místem, kde se testovaly novinky. „Kromě toho, že se snažíme poskytovat péči na co nejvyšší kvalitativní úrovni, tak se snažíme k pacientům přijít co nejblíž. Rádi bychom v brzké době rozšířili naše kapacity ve Vysokém Mýtě a pacientům z tohoto mikrookrsku nabídli péči, která bude mnohem bližší jejich trvalému bydlišti,“ připomíná Martin Kuncek skutečnost, že společnost má zájem otevřít dialýzu v nevyužívaných prostorách Vysokomýtské nemocnice.

„Bylo to týden před Vánocemi 1995, tenkrát jsme cvičně začínali se čtyřmi pacienty,“ vzpomíná na rané začátky střediska, které sídlí v Orlickoústecké nemocnici, vedoucí lékař dialýzy Petr Gorun.

Ze čtyř pacientů bylo v roce následujícím 250 a do dnešních dnů čítá databáze nefrologické ambulance už zhruba tři a půl tisíce pacientů. Na hemodialýzu nyní dojíždí do Ústí nad Orlicí 78 pacientů, většinou ve frekvenci třikrát týdně na pět hodin.

Nová ledvina, 
nový život

Novou budoucnost, tedy bez soustavného dojíždění na dialýzu, představuje trans-plantace ledvin. „Za těch dvacet let máme odtransplantováno zhruba osmdesát pacientů. Někteří se po selhání ledvinového štěpu vrátili zase zpět do dialyzačního programu. Máme několik transplantací od živých dárců, příbuzných – pokrevních i partnerů pacienta, jedna byla i od kamaráda. Řešíme také kombinované transplantace, například ledviny a srdce,“ dodává vedoucí lékař dialýzy. Mezi pacienty, které se podařilo připravit k transplantaci, je i jednatřicetiletá Kateřina Horáková. Nemoc jí život změnila v osmnácti letech. První ledvinu darovanou otcem její tělo nepřijalo, povedl se až druhý pokus o řadu let později s ledvinou manžela. „Teď jsem třináct měsíců po transplantaci a cítím se skvěle. Lékaři i sestry zde na dialýze a v IKEM Praha odvedli a nadále odvádějí skvělou práci,“ svěřila se sympatická blondýnka.

Dialyzační středisko úzce spolupracuje s Orlickoústeckou nemocnicí. „Pokud diagnostikuje lékař z Orlickoústecké nemocnice u pacienta onemocnění ledvin, odesílá ho k došetření a dalšími sledování do nefrologické ambulance B. Braun Avitum. Jsme rádi, že v případě potřeby můžeme předat naše pacienty k další péči do rukou nefrologických odborníků,“ komentoval spolupráci s dialýzou ředitel Orlickoústecké nemocnice Jiří Řezníček. Dodal, že společnost sídlí na velmi dobré adrese, tedy v Orlickoústecké nemocnici.

„Patříme do systému nemocnic Pardubického kraje, Orlickoústecká nemocnice v tomto spolku hraje významnou roli, jsme druhou největší nemocnicí, finančně stabilizovanou s poměrně velkým rozvojem nových zdravotnických metod i nových postupů v ošetřovatelské péči,“ podotkl Jiří Řezníček.

Zdroj: http://www.denik.cz/pardubicky-kraj/dialyza-pecuje-o-nemocne-s-ledvinou-uz-dve-desetileti-20151120-dhfg.html